Nanosvět (změna úhlu)

18. srpna 2011 v 22:10 | Viva Isaak Asimov a Jake 2.0 |  Věnování

2

(šifra delta) Re pro CS: Zpráva 8790 k: "Ochranný Elektromagnetický Obal Země"
Trhlina zacelena. Paměť opět kompletní. Možné další útoky radikálnější skupiny ALFA. Shromažďuji informace. Vše nasvědčuje úspěšné misi AC55. Příští hlášení na vyžádání nebo v případě potřeby. Odpoutávám se od CS (centrální systém- Země). Satelit.

CS pro Re: Zpráva Re- Ganymed. Přejít z šifry delta na šifru omega.
(šifra omega) Možnost přežití pod povrchem déle než padesát let bez pomoci nanitů potvrzena. Nicméně, Komárkovi stále myslí, že EMW (elektromagnetic wall) je pro IP neproniknutelná. Doporučujeme test programu "Bohové". Kód pro spuštění: "Mírné Romeo"

Alfa už nebyla růžová planetka u Dvojhvězdy. Nyní barvami jen hýřila a dnešní obyvatelé ji nazývali Sekunda, nebo jen Sek, protože byla v soustavě vlastně většinou druhá. Málokterý pozemšťan s nanopamětí by se tu dnes v místopise do týdne vyznal. Nanotechnologie byla už tisíciletí podřízena člověku, byla jeho rukama a nohama, důležitým prvkem pro přežití v nehostinném vesmíru, pro údržbu mírného klimatu i dýchatelné atmosféry a dnes bohužel i pro bezpečný pohyb všech těles od nejmenších po ta největší- od dopravních prostředků, po dvě hvězdy systému a jejich dvě maličké obydlené planety, jejichž oběžnou dráhu se nanitovo-družicový systém snažil udržet v přijatelných vzdálenostech jak od sebe, tak od kteréhokoliv ze dvou hvězd.
A už zdaleka to nebyla jen jedna ze dvou soustav obývaných lidmi v Mléčné dráze. Rychlost nového osidlování těles v galaxii se rovnala rychlosti rození dětí v dávném jednadvacátém století. Přirozeně, že nepočítáme jenom pouhé osidlování lidmi a bývalými lidmi (nanotechnologie fungovala ráda pro cokoliv ochotného se v tomto vesmíru přemnožovat nebo měnit a sama občas vytvářela povolené omezené formy inteligence- nanoallieny, mezi lidmi nazývané prostě androidi).

Ten problém se vzpourou nanitů byl ale čím dál tím častější. Senátor Cloud Rouge měl spoustu času o tom přemýšlet. Pocházel z Tridy, třetí planety v soustavě takzvané Dvojhvězdy, která ovšem paradoxně měla svou trvalou orbitu kousek blíže zemi u třetí hvězdy- Proxy.
Na Zemi hvězdám ještě pořád říkali tím příšerně dlouhým názvem- Alfa, Beta a Proxima Centauri a ta přezdívka "Romeo" vydržela v jistých turistických kruzích první osídlené planetě soustavy dodnes a pořád to byla Alfa Romeo, jako to staré auto, jehož tvar si tu pár lidí také oblíbilo. Ačkoliv v systému obíhala většinu svého času jako druhá. První planeta byla Prima a byla kromě dnů své údržby energetickou stanicí na velmi blízké orbitě.
Rouge měl v celé věci po dlouhé cestě dávno jasno. Jenom samé problémy. Vesmírná loď Centaur vezla kromě senátora ještě dalších pětset politiků z různých soustav. Vezla také nově osvobozeného bývalého prezidenta Sluneční soustavy, který k tomuto tématu měl co říct.
Právě stařičká kolébka Země totiž patřila k onomu ožehavému problému- Unesená planeta 999 (ďábelské to číslo), která se nedávno (před nějakými osmi roky, než je nejmodernější hypervýkoné úsporné nanomotory dostaly k Dvojhvězdě) vzdala. Tedy její nano se vzdalo. Planety totiž byly už nějaké to století "unášeny" vlastními naníky.
Rouge se pohodlně usadil před přistáním v měkkém křesle a připoutal se v očekávání tíhových změn na přistávajícím Centaurovi. V ruce pevně držel obálku se všemi zprávami a kopiemi zpráv od Rolfa Cachera, zmíněného prezidenta Slunce. Jak loď brzdila, pocítil náhlý nával stavu beztíže a mírné nevolnosti, vrásky na jeho čele patřili spíše tomu malému celuloidovému objektu, než vznášejícím se útrobám. Výrazy v jeho tváři by ale sotva někomu poskytl dostatečný odraz jeho myšlenek:
'Co to může být tentokrát? Další pitomý virus nebo dokonce morbidní dávka nepřátelských nanitů samotných? Další nepříjemné zatížení obranných systémů se pokusí zhnusit starého, hnusem už dost znuděného, senátora? Jak rád bych po té dlouhé cestě smazal tu mizernou modrou bradavici z tváře vesmíru. Dalo by se to snadno svést na nějakou nečekanou přírodní katastrofu a vyšlo by to levněji než tohle nákladné přeprogramovávání planety, které ji nakonec asi beztak čeká... prozatím má Zemička ještě štěstí, což takhle si raději po dlouhém dni a ještě delší hybernaci trošku přirozeně zdřímnout. Loď bude na Seku stát ještě nějakou tu hodinu v karanténě, než přijde řada na pasažéry.'

Senátor Rouge se uložil do "přirozeného" nanity sledovaného spánku a modrá celuloidová obálka jako nějaký placatý čtveratý šnek nenápadně vystrčila drobné rtuťovíté růžky. Nanity se nenápadně rozptýlily po lodi a přidaly se k poslušné práci domácích.
Agent Otmar, alias Rolf Cacher, prověřený prezident Sluneční soustavy, měl doslova v zubu hada pro tenhle ráj. Jakmile přijde jeho ústní dutina do kontaktu s barevnými Alfanskými květy, nejoblíbenější potravou všech obyvatel Seku, opustí biologický vysílač heslo "Mírný Romeo" a probudí spícího tygra.

Ano, systém Země a tisícovky dalších systému měli projekt. Prozatím byl tajný. Po tisíciletí už si lidé důvěrně tykali s vesmírem a žili své dlouhé životy sladěné na svých cestách s jeho cestami. Cenou byla samozřejmě energie. Nanity ji celou tu dobu sbíraly v mezihvězdném prostoru bez kontroly lidí, kde se dalo. Sami lidé už na to dvakrát nedbali, nanoprogramátor byl obtížný obor vyučovaný na pouhé hrstce planet, zvládali ho a chuť zvládat ho mělo pár nadšenců, hlavně cizích entit. Velká matka nanotechnologie je živila v poklidu a jistotě tisíce let, proč by neměla tedy dál?
Materiálu a hvězdného záření neustále ubývalo. Nanity horlivě sbíraly informace. Podsvětelné motory (jakože se neprokázal způsob, jak by mohli být nadsvětelné, aniž by se tak rychle letící předmět rozložil na lhostejné fotony) se zdokonalovaly, jejich nanity už vpodstatě zpracovávaly i vlastní odpad. Probíhal průzkum černých děr (jejich neřízená exploze by zničila celou galaxii), pár velice hmotných těles bylo dezintegrováno v prostoru, kde se dalo, byly zažehnuty nové hvězdy kde se dalo a zaváděn pomalejší pohon v meziplanetárních systémech. Energetickou výhodou od začátku bylo, že lodi vlastně ani při vysokých rychlostech nepotřebovaly nějaké hypotetické energetické štíty, protože cokoliv, s čím přišly do kontaktu nanity okamžitě převzaly ke zpracování. Běžný účelný tvar mezihvězdného plavidla byl nevzhledný trychtýř, který letěl otevřeným koncem napřed, trojlístek obytných částí na jeho trubici.
Ani to všechno teď nestačilo.
Spojení mezi systémy se z nynějších skvělých rychlostí neznatelně ale jistě zpomalovalo a dezintegrace galaxie se zdála nanitům nevyhnutelná, buď bude dezintegrován ten lidský systém a budou na svých planetách v embargu a vystačí si tam se svým staletí dlouhým životem jenom s pouhým radiovým, VKV a světelným signálem, nebo bude celá galaxie úhledně postupně dezintegrována na EM záření, které už jedině zbývá při použití pohonu lodí.
Nanotechnologie byla stvořena k opaku, měla lidi chránit a spojovat. Naprosté selhání v tomto úkolu bylo pro ni irelevantní, nemyslitelné.
Tvořiví lidé a vynálezci byli přes nadměrné množství inteligence a dostupné možnosti vzácní, žádné zázračné cestování nějakým hyperprostorem jako ve starých filmech nebylo prokazatelně možné.
Prokazatelně podle hrstky vědců a vyvrácených teorií, ale ne zcela průkazně. Existovalo pár opravdu beznanitových sekt... však kdekdo tuší.
Jedním z komplexních řešení celého problému byl pohyb nejvzdálenějších osídlených systémů blíže středu galaxie. Sluneční soustava samozřejmě mezi vzdálenější systémy i po bezmála dvou tisíciletích patří. Následkem, se kterým nanity nepočítaly dost rychle byla ta davová histerie, která nastala, když si lidé všimli, že nenápadné změny souhvězdí začínají být více než nápadné. Šířila se od amatérských hvězdářů a hvězdářek k lodním technikům a techničkám a nabrala síly laviny.
Než by naník řekl "glk" jednomu neuronu, letěla zpráva o snaze snížit dopad hormonálních změn v těch skrovných tělíčkách nezadržitelně napříč galaxií.
Tak tomu bylo u prvních planet. Naštěstí letí informace vesmírem světelnou rychlostí, na rozdíl od hmoty. Než příslušná centra stihla zprávu zachytit a předběžně patřičně zasáhnout, galaxie prošla několika stoletími a statisíce systémů na cestě vesmírem k jejímu středu také značně pokročily. Bylo načase udělat si s lidmi a v nanoalianci žijícími nelidmi ve všem zase trochu jasno. První jasná hlášení byla vyslána do největších inteligencí řízených nanouzlů už dávno. Menší okrajové části na Centaurově kopytu měli ovšem opět ve všem problém.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 *Nessa *Nessa | Web | 18. srpna 2011 v 22:27 | Reagovat

ehm jo stojí mám ho na Dvd a je to ůplně boží!Miluji Sucker Punch ♥

2 Sa5m Sa5m | Web | 22. srpna 2011 v 21:30 | Reagovat

jj bylo to v kině ale už je to i na dvd bez titulek :) takže v poho ;)

3 *Nessa *Nessa | Web | 25. srpna 2011 v 22:49 | Reagovat

Vaness tam hraje blondie a jaké lodi?Nn na žádné lodi Vanessa nehraje :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama