Ano, ano, ano, aneb Googleearth

15. prosince 2011 v 12:05 | Knedla
Ano, ano, ano.. se patří říct k otázce, zda teď patřím k oné neoblíbené menšině nezaměstnaných.
Dopřávám si předvánoční odpočinek a když neuklízím, nepeču nebo nebalím dárečky, jsem on-line, nebo alespoň na PíCí.

Dnes je to Googleearth. Podívat se na svět trošku z výšky neuškodí, zvlášť, když jde o orientální a ornamentální Egypt, kde každé zrníčko písku, které Vám uvízne v nosu, znamená, že si nesete domů pořádný kus historie ve Vašem čichovém orgánu.

Nebudu sem dávat snímky, mám jisté obavy z autorských práv a tak. Ale můžu Vám říct, že než se mi podařilo nalézt asi tři vhodné nejpravděpodobnější lokace majáku zvaného námi amatérštějšími břídily pharos(čili maják jinou řečí), uplynulo si někam do nezjistna celé dopoledne.

Inu, nebyl to jen Googleearth, co jsem prošmejdila, taky sem jako obvykle na svých orientálních toulkách převrátila naruby celou Wikipedii a našla zhruba tohle:
Over time, Triton's name and image came to be associated with a class of mermaid-like creatures, the Tritons (????????), which could be male or female, and usually formed the escort of marine divinities. Tritons were a race of sea gods and goddesses born from Triton. Triton lived with his parents, Poseidon and Amphitrite, who was also known as Celaeno, in a golden palace on the bottom of the sea. According to Homer it was called Aegae. Unlike their ancestor Poseidon who is always fully anthropomorphic in ancient art (this has only changed in modern popular culture), Tritons' lower half is that of a fish, while the top half is presented in a human figure. This is debated often because their appearance is described differently throughout history. Ordinary Tritons were described in detail by the traveller Pausanias (ix. 21).[9][10]
"The Tritons have the following appearance. On their heads they grow hair like that of marsh frogs not only in color, but also in the impossibility of separating one hair from another. The rest of their body is rough with fine scales just as is the shark. Under their ears they have gills and a man's nose; but the mouth is broader and the teeth are those of a beast. Their eyes seem to me blue, and they have hands, fingers, and nails like the shells of the murex. Under the breast and belly is a tail like a dolphin's instead of feet."
They are often compared to other Merman/Mermaid like beings, such as Merrows, Selkies, and Sirens. They are also thought of as the aquatic versions of Satyrs. Another description of Tritons is that of the Centaur-Tritons, also known as Ichthyocentaurs who are depicted with two horse's feet in place of where their arms would be.

When Pausanias visited the city of Triteia in the second century CE, he was told that the name of the city was derived from an eponymous Triteia, a daughter of Triton, and that it claimed to have been founded by her son (with Ares), one among several mythic heroes named Melanippus ("Black Horse").[11]

Tritons were the trumpeters of the sea, using trumpets made out of a great shell, mostly known as a conch. They would blow this shell throughout the sea to calm the waves, or stir them up, all at the command of Poseidon.
Jeho vnuk/pravnuk Melanippos založil Tripoli?
Poseidon-Neptun= Nethún- to jméno zní. Připomíná Methúd. Byzantský základ (etruskové)
Hm.. Arion- mluvící vodní kůň, syn Poseidona a Demeter.
.....kalix=řec. kalich..kalix krater
A hymn to Poseidon included among the Homeric Hymns is a brief invocation, a seven-line introduction that addresses the god as both "mover of the earth and barren sea, god of the deep who is also lord of Helicon and wide Aegae[disambiguation needed ],[50] and specificies his twofold nature as an Olympian: "a tamer of horses and a saviour of ships."

A to jsem ještě nezabloudila na všechny místa, která mě zajímala. Nechci být sprostá, ale občas mám pocit, že to co mi chybí je prostě sex Nevinný zvlášť, když si uvědomím, jak dlouho jsem zírala na stránky o Poseidonovi Smějící se
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ebolin Ebolin | Web | 15. prosince 2011 v 16:31 | Reagovat

Jo jo, Google Earth - ten dobře znám ;-)
Nemáme ho na počítači, ale je v knihovně, kam často chodím :-)
Je to užitečná věcička ;-) :-D

2 Vendy Vendy | Web | 16. prosince 2011 v 0:47 | Reagovat

Google Earth neznám,ale slyšela jsem o něm.
Prý je to fantastické cestování, aniž by jeden zved zadek ze židle... :-D

3 Janinka Janinka | Web | 16. prosince 2011 v 10:46 | Reagovat

Znám, znám, ale jsem líná zvednout zadek od notebooku a jít tři metry do ložnice na počítač :D.
Já se teď vrátila z mapy.cz, taky hezkej výlet :-), ale na Egypt to opravdu nemá...

4 Alisa Alisa | Web | 17. prosince 2011 v 12:10 | Reagovat

[2]: Ale reálne cestovanie je vždy najlepšie . :-D
Sex je niečo, čo by v žiadnom živote chýbať nemalo . Už dlhé roky sa tu filozofiou riadim... Akurát mi to občas spôsobuje viac problémov ako úžitku . :-D

5 Vendy Vendy | Web | 18. prosince 2011 v 22:56 | Reagovat

[4]: Máš pravdu v obou případech 8-)
Reálné cestování ti přináší zážitky a sex... pozitivní účinky sexu jsou obecně známé. Pokud tedy nepřinese nějakou zákeřnou chorobu... :-?  8-)

6 Jezurka Jezurka | Web | 21. prosince 2011 v 14:07 | Reagovat

No vida! Tak už se ti doufám vrací lepší nálada! To jsem ráda, když už máš chuť na sex, tak je určitě líp! Hezký předvánoční čas i s cestováním!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama