Nanosvět, Zrcadla

14. prosince 2011 v 15:15 | Knedla sobě, protože pokračovati je nutno |  Věnování

5.Rouge vkročil do společenské místnosti a ochranka zůstala stát u dveří. Catcher seděl jako král u kulatého stolu a hned vedle něj jeho právník. Vlastně to je spíš král, pomyslel si Rouge. Neví nic o technice ani o právu, všichni okolo jsou tu, aby mu radili, sám si není ničím jistý. Král "Nevím".

Rouge pozdravil mrknutím obou očí a posadil se ke stolu. Doba nanitů se mezi mladými lidmi považovala za velice studenou dobu. Jak bylo možné prostřednictvím těch potvůrek sdílet jakýkoliv pocit, tak lidem chvíli trvalo naučit se je zcela ovládat tak, aby ostatní svými pocity příliš neobtěžovali a nevnášeli do dění okolo moc velký zmatek. Po pubertě obvykle naníci znali plně své meze a pokud ne, šli okamžitě na reprogramaci. Nicméně nebylo slušné se neznámých lidí příliš dotýkat, když pomineme fakt, že silněji elektricky nanonabití lidé měli často opačné náboje. Rougeův negativní náboj svedla hřejivá židle z vodivého polyuretanu okamžitě do kovové podlahy a skrz ni dolů, do citlivých baterií, které pracovaly na ušetření každého přebytečného voltu.

Rouge ještě zběžně pokývl hlavou a popřál (neurčitě z paměti vylovený) pěkný počátek podvečera, jak bylo zvykem na Seku, a přešel rovnou k věci.

"Pane Catchere, nechci Vám samozřejmě zasahovat do soukromých záležitostí. Jde jen o ty tři otázky. Jsou jako ty malé oříšky pro tu krásnou Popelku z dětských pohádek. A až je rozlouskneme a informace z nich uložíme do prověřených nanitů, předáme je ochrance na Seku a budeme mít celní průchod okamžitě volný."

Rouge byl rád, že může po douhé pracovní době strávené rozhovory s počítačem ve vlastní hlavě promluvit nahlas. Ta lahodná chuť vlastního hlasu..

"Ptejte se," prohlásil suše Catcher, usrkl z drinku před sebou a pohodlně se opřel do měkkého polyuretanu ruce zkřížené na hrudi.

"Tajné služby Centaurova kopyta se zajímají, co jste dělal na Marsu."

"To není tajné. Meziplanetární oficiální návštěva. Už jsem Vám to říkal. Každý prezident tak rozsáhlého celku musí čas od času reprezentativně navštívit nějakou část svého voličského regionu, nebo se to u Vás už nedělá?"

"Dobře," poposedl si Rouge, jakoby hledal po kapsách tužku. "Zaznamenáno." V kapse si chvíli s čímsi pohrával, a pak na stůl doopravdy položil tužku. Tužku značky CentiHoof, která vyráběla elektronická zařízení všech druhů a tvarů. I Catcherovi došlo, co to je a pokýval hlavou ve snaze domyslet si, proč nahrávat výpověď do stařičky vypadající drahé retroelektroniky místo přímého převedení z implantátu do implantátu. Přičetl to nakonec na vrub senátorově excentričnosti.

"Dále.. Vaše prohlášení, že nevíte, kdo vyslal poplašný signál z Vaší soustavy stále platí?"

"Byly jsme tomu na stopě, když jste mě odváželi. Jak víte, tak informace se ještě pořád řítí vesmírem nehltavou rychlostí světla, na rozdíl od lodí, takže ne. .. Země nemá zatím žádnou informační loď, kterou by sem vyslala."

Rouge si zamnul zamyšleně bradu. "Ale zpráva, zdá se, dorazila mnohem rychleji. Nebo je možné, že by někdo ve Sluneční soustavě pozoroval změny na obloze už před čtyřmi lety?"

"Vyloučeno, i naši astronomové si těch nepatrných odchylek všimli teprve nedávno. Předpokládali jsme, že ten, kdo zprávu vyslal, musel disponovat nějakou technologií pro mezihvězdné lety nebo si takříkajíc 'chytit stopa'."

"Což není pravděpodobné.." odmlčel se Rouge a ukázal na Catchera prstem jako režisér na kameramana, když chce, aby zabral scénu.

"..Ne, nezaznamenali jsme žádnou neprověřenou loď v blízkosti Sluneční soustavy v posledních deseti letech. Uvažujeme o možnosti pirátského záznamového a vysílacího zařízení na těch prověřených. A jak jste mi oznámil, Vaše lodi to být nemohli, protože se v posledních osmi letech k naší soustavě prostě ani nepřiblížili."

"No a ta třetí otázka: proč se Sluneční soustava v posledních desetiletích vůbec nepodílí na žádné vědecké konferenci a neudržuje pravidelné styky s centrem?"

Tato otázka, interpretovaná Rougem pro zdejší vědce byla jen zdánlivě prestižní. Ano, kdekdo tu věděl, že chudičká Sluneční soustava nemá a nikdy předtím neměla dostatek energie, prostředků ani materiálu, aby vlastnila víc jak jednu nebo dvě vlastní nebo zapůjčené lodě po dobu pár desetiletí jejich funkčnosti, a že momentálně nemají ani na to. Ale ona zpráva přicestovala opravdu podezřele rychle, na to, že Catcher mluvil pravdu, a dráha Sluneční soustavy se , podle záznamů a pozorování sektoru Centauri začala odchylovat teprve před dvaapůl až třetím rokem.

"Na přímý kontakt nemáme prostředky. To víte. Sumarizace našich výzkumů odesíláme pravidelně světelnou rychlostí. Naše poslední zašifrované a utajené výsledky koneckonců přece už máte. Pochybuju, že jste si je na cestě k nám nestihli vyzvednout."

.."Ano..", vydechl zklamaně Rouge a stisknul v ruce tužku. "To je vše. Předám to tajným službám a průchod máte volný." Rouge vstal a kývl hlavou na rozloučenou. "Na ploše před lodí Vás čeká osobní doprava do sídla ministerstva pro mezihvězdný styk. Další instrukce dostanete tam. Těšilo mě Vás poznat."

Když se Rouge otáčel, vstal i Catcher a s nim jeho doprovod. "Počkejte. Taky mám jednu otázku. Za celou dobu se mi nikdo neobtěžoval říct, proč jste kvůli malým odchylkám letěli až do Sluneční soustavy a málem nám vyhlásili válku?"

"Válku? O nic takového nešlo. Vyslán byl pouze nejblíže působící vyšetřovací výbor, několik komisařů a já. Ihned po obdržení pověření jsme vyrazili z jednoho asteroidového pole u Proximy, abychom předešli včas možné katastrofě. Vaše soustava odmítla komunikovat a Vy jste nám byl nabídnut teprve po tom, co nás trefilo několik Vašich neřízených družic. Nebýt nových ochraných výztuží našich lodí.. Váš nanosystém tropí hlouposti, pane Catchere, neběhá Vám z toho mráz po zádech?"

Catcher spustil pohled na své dokonalé nehty na rukou opřených o stolek a pokýval hlavou. "Dlouho jsme žádné návštěvy neměli, předpokládali jsme systémovou chybu.", odříkával Catcher, jak mu napovídala jeho zdánlivá paměť, o níž nevěděl ani on sám. "Proč jste nám nepomohli s opravou?"

"Už máme pár zkušeností s těmito 'opravami'. Podežřelé změny ve Vaší soustavě se prozatím zastavily. Budeme raději pozorovat z povzdálí."

Jako mávnutím proutku se jim z hlav vymazal předchozí rozhovor o navigačních systémech lodí a prezident Catcher si marně lámal hlavu nad svou vtíravou potřebou ověřit si, zda někde něco za sebou nezapomněl.Rouge mávl rukou za sebe a už se neobtěžoval zastavit. Mířil přímo pro své věci do kabiny s úlevou, že dá stísněným prostorům vale. Poslíčkovi tajných služeb za dveřmi předal tužku, zkontroloval čas a seznam úkolů na stařičkých retrohodinkách a vyslal dveřím své kabiny soukromý kód. Kráčel napříč místností, aby si vyzvedl kufřík a zkontroloval ještě jednou seznam schůzek na hodinkách. Rouge byl staromilec právě proto, že na jeho rodné stanici si nemohl dovolit jakýkoliv přebytečný přepych, rád shromažďoval užitečné retrověci pro své přátele doma a sám vedl na Setu oddělení firmy CentiHoof pro výrobu užitkového retra.

Momentálně ale neztrácel příliš času kocháním, protože ho na přistávácí ploše čekal odvoz v podobě přátel, kterých se nemohl dočkat.

A tak odvrátil pohled od hodinek, jenom aby přehlédl malou útulnou místnost a zachytil odraz sama sebe v zrcadlové stěně. Jeho odraz náhle neuposlechl zákony obecné fyziky a jedním okem na něj mrknull! Dřív, než stihl zjistit, co je příčinou chyby odrazu, sklouznul do vláčného bezvědomí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ebolin Ebolin | Web | 14. prosince 2011 v 15:30 | Reagovat

K R Á S N Ý
Asi bych tam nenašla žádnou chybu, nebo ano, nejsem si jistá. Gramatiku jsem momentálně moc neřešila, ale ten sloh! Ten příběh!
Opravdu mi stálo za to tohle číst ;-)

2 Knedla Knedla | Web | 14. prosince 2011 v 15:36 | Reagovat

Ale jo, najdou se, píšu Katcher místo Catcher, při úpravě vět nechávám přebytečné spojky "a".. :-D a další. Ale vážně nemám kdy a kde to spravovat, když nechci zapomenout ve vteřině, co mě napadlo, a openoffice si taky dost často vyvádí co se mu zachce, než že by mi dvakrát pomáhal :-?

3 Knedla Knedla | Web | 14. prosince 2011 v 15:56 | Reagovat

Tak fajn, člověk se snaží vychytat všechny chyby jenom proto, aby po půlhodině práce zjistil, že má potíže s připojením. To naštve! Vlezte mi na záda, já musím jít píct cukroví :-D

4 Ebolin Ebolin | Web | 14. prosince 2011 v 16:51 | Reagovat

Ale, to je jen nepatrné ;-)

5 Knedla Knedla | Web | 14. prosince 2011 v 22:19 | Reagovat

Hotovo. Pravopis a souvislosti slátáni, půl pečiva napečíno, teď jen zítra dopíct a neopít se rumem do krému 8-) Záhul píct pro velkou rodinu a ještě pro dvě další :-?

6 Hakky Life Hakky Life | Web | 14. prosince 2011 v 22:43 | Reagovat

Osobně bych potřebovala doučování ... :-?  moje anglina je na stupni 1. třídy ... O_O  8-O  :-(

7 Hakky Life Hakky Life | Web | 14. prosince 2011 v 22:57 | Reagovat

Nerozumím ani slovo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama