Žádný člověk není prázdné místo

13. prosince 2011 v 16:07 | Knedla

Jen občas má prázdná místa uvnitř.

Pravopis, pravidla, zákony.. jsou způsoby, jak se spolu lidi shodně dorozumí. Skrz ně jsme akceptováni okolím, pomocí nich se můžeme bez nehod domluvit, přijít ke všemu co potřebujeme.

Pravidla nejsou stálá, jsou to dynamické celky, vyvíjí a mění se podle potřeb většího množství lidí. Nejvíce je mění potřeba být viděn, upozornit na sebe, nebo vyniknout v nějaké skupině.

Lidé soustavně a ustavičně nejdřív z těchto a jiných důvodů pravidla porušují, všechna, pravidla řeči, oblékání, právně zvaného "občanského soužití".. ve snaze najít si místo na světě a s ním i sebe.

A jsou i lidé, kteří moudře vzdají před koncem a "zapadnou". Samozřejmě to neznamená, že zapadají v srdcích těch, kteří umí klid a věrnost ocenit, spíše naopak.

Po roce vypadávání z práce dřív, než se stačím přizpůsobit sotva jenom humoru mých spolupracovníků, nevím, kam se mám víc řadit.

Začala jsem psát blog právě před rokem a měsícem, když jsem skončila po dlouhých čtyřech letech s prací, která mi čímdál méně dávala a čímdáltím více brala. Abych našla místo, pocit potřebnosti a zároveň nestratila těch pár svých pubertálních výstředností, o kterých jsem si myslela, že by se mohlo hodit je zachovat.

Zjistila jsem místo toho, že jsem neznala a neznám sama sebe a začala pouť hledání. Je to tak, nepříjde to levně, najít svoje "pravé jméno" se všemi zápory i klady. A vyšla jsem z toho do dneška jako neschopný a bezmocný človíček. Kladem je, že abych si to přiznala, muselo mi to přestat vadit, abych našla cestu, jak své vady kompenzovat. Našla, ale obávám se, že teď ani nechci. Zmáhá mě pocit únavy a věčného napětí- co bude? Zvládnu to? Mám na to?

Odpověď je samozřejmě jednoduchá a ještě únavnější- Nemám a nezvládnu, když nebudu chtít. Už nemůžu. Nemůžu dál dělat jako kdekdo kolem, že jsem dokonalá a že: Ano, tu práci, co mi nabízíte určitě stoprocentně a bezvadně zvládnu. Dělalo se mi špatně poránu, a bojím se začít to nanovo.
Nejsem dokonalá, dělám chyby a momentálně nevím, co s nimi. Pravopisné i nepravopisné. Snad jsem trochu natvrdlá a unavená z toho, jak neustále prosím a vzpínám ruce k nebesům, jako to pitomé Y, a postrádám špetku pozornosti ke svým bližním a měkké srdce ve své hrudi. Možná se naopak potřebuju své měkké povahy zbavit a přitvrdit v sebedůvěře. Nikdy nevím, jaké i/y tam patří. Jedno nebo druhé, pořád mám pocit, že někam hluboko padám.
Ale jsou i chyby, co dělám naschvál: Píšu ráda "sem" namísto jsem. "Sem" mi připomene západ slunce v Chorvatsku a Piñacoladu, "jsem" připomene slovo "já", to poslední, na co bych ještě potřebovala myslet víc. Píšu nespisovně, když mám pocit, že to líp vyjádří, co chci říct a jak tak sleduju hovorové výrazy ostatních, čeká náš pravopis zase jednou pomalu ale jistě nějaká ta změna, ať se "čechologové" třeba staví na hlavu.

A je možná dobře, že čeština se vyvíjí rychleji, než naše snaha dohnat světové trendy. Nevěřili byste, na kolikátou stranu jsem se kdy dostala s učebnicí té zpropadeně tradiční francouzštiny- na druhou.
Každopádně, dnes je svátek sv. Lucie, tak mi nezbývá, než popřát Vám a světu spoustu světlých chvil a nevstupujte pokudmožno násilím do bludných ohnivých kruhů ať neuklouznete.
͏҈҉
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lily Avril Lily Avril | Web | 13. prosince 2011 v 16:24 | Reagovat

Ahoj máš moc hezů blog. Rozjíždím nový blog tak se mrkni a kdybys chtěla zanech komentík :)

2 Ebolin Ebolin | Web | 13. prosince 2011 v 19:17 | Reagovat

Už jen název vypovídá o tom, že mluvíš čistou pravdu pravdoucí ;-)
Se článkem tak jako tak souhlasím a v tom případě i s tebou.
Už jsem si tě přidala do menu ;-)

[1]: Ty už jdi taky někam!

3 Janinka Janinka | Web | 16. prosince 2011 v 10:44 | Reagovat

Taky občas píšu nespisovně, někdy se to slovo prostě jinak napsat nedá. Teda dá, ale pak vypadám jako těžkej suchar :-D. A s tím pravopisem - snažím se, ale občas mi to taky ujede, i když je zvláštní, že jen když píšu na klávesnici, v písemné formě se mi to nestává. Asi zbrklost či co :D.

[1]: Ježiš, ty jsi taky všude...

4 Vendy Vendy | Web | 20. prosince 2011 v 19:18 | Reagovat

Zkus napsat "jsu". :-D
Taky dělám občas chyby, ale snažím se je nedělat. Já zase bojuji s tím, že mluvím spisovně i nespisovně. Když mluvím spisovně, užívám moc vzletných výrazů a pak mluvím jak kniha. Takže se snažím zapadnout do davu a mluvit nespisovně, jednodušeji.No, vycházejí z toho paskvily, kdy jedno slovo je spisovné, pak sklouznu do lidové mluvy a z toho zas vystřelím nějaké echt slovíčko. Připadám si jako schíza... :-D

5 Vendy Vendy | Web | 20. prosince 2011 v 22:04 | Reagovat

Tak to jsme asi dvě! :-D
(A možná je nás víc... ;-)  :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama