Kde se vzal..

29. ledna 2013 v 21:07 | Knedla
No jo, měla jsem medvěda, ne medvídka. Byl větší než já, takže žádná velká obliba. Měla jsem panenku. A pravdaže jsou děti, které mají k dosahu něco k pohlazení veselejší a šťastnější, já tenhle luxus bohužel po ruce neměla. Proto mi asi dodnes plyšové hračky přijdou dost kýčovité.
Ale proč popírat že tu jsou, a že je fajn si i v ''dospělém'' věku přitisknout měkký kožíšek k tváři, zvlášť když je jeden ženského pohlaví, nechává často klouzat zrak po kožíšcích zimních a navíc, jak připomíná jedna z reklam v televizi, mívá taky své dny.
A tak mi nedá a využiju jakoustakous možnost vyhledat historii plyšového medvídka (anglicky ovšem zde )

Vycpané chlupaté hračky začala jako první vyrábět německá společnost Steiff v roce 1880, pročež použili nějakou novou techniku polstrování, vynalezenou v té době (nevím jakou). Zakladatelka podniku, Margaret Steiffová, začala ale nejprve vyrábět plyšové slony, které prodávala a rozdávala přátelům a čtenářům svého magazínu jako jehelníčky!!!
Zvířátka měla ale větší úspěch u dětí, než u jehel. A tak se podnik postupně rozrůstal o další a další zvířata, tentokrát určené do rukou malých majitelů. Následovali psi, kočky a prasátka. Většinu věcí navrhla a vzorově ušila sama Margaret, než je postoupila sériové výrobě.
Margaret zapojila do práce i svého synovce Richarda, právě ten obohatil r. 1902 výběr o medvídka. Děti znají tuhle hračku už přes 100 let. A některé jsou ušité tak dobře, že i po sto letech si s jedním z nich lze opatrně hrát. Richardův nápad vzešel z možnosti použít kožešinu a původní předlohu tvořila prostá hadrová panenka.
Ve stejném roce, světe div se, se v americe objevila jistá úsměvná karikatura současného prezidenta Theodora Rooswelta, přezdívaného Teddy. Autorem byl Clliford Berryman, vydal ji Washington Post no a zmerčil ji tam Morris Michtom, Rus prodávající cukroví a po večerech vyrábějící plyšové hračky se svou ženou Rose.
Je na něm prezident na lovu při "tažení v lajně", jak je připsáno. V lajně je ale tažen malý medvídek, kterého prezident odmítá zastřelit. Kult mírumilovných medvídků Teddy se ujal a rozšířil Michtonomovu práci ve velký podnik pro jeho potomky.
Po sto letech pak vyrábí plyšové medvídky všech velikostí kdekterá plyšárna. Původně používaný mohér, lamí a ovčí srst aj. vystřídaly umělotiny mnohem mazlivější a měkčí. Medvídci dnes umí i mluvit, blikat a měnit barvy, plyšové kočky předou a mrskají ocasem, koníci řehtají.. pohlazení srsti ale nic z toho nenahradí a chundelatosti proto neubývá :)

V roce 2008 se také první plyšový medvěd podíval do vesmíru, prozatím jen za pomoci balónků jako projekt studentů v Cambridgské univerzitě.

Medvědi, nevědí, že touristi nemaj zbraně..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ježurka Ježurka | Web | 30. ledna 2013 v 18:03 | Reagovat

Tak to moc děkuji, zrovna jsem se ptala, odkud přišla hračka plyšový medvídek a teď jsem poučena. To jsem moc ráda, ale já dál budu raději sbírat ty moje jmenovce. :-D

2 annapos annapos | E-mail | Web | 31. ledna 2013 v 1:06 | Reagovat

JO JÓÓ, medvídci této firmy jsou světoznámí Knedlíčku, jen jaksi pro Českou holčičku, nebo kluka nedostupní, jen oprava takovéto hračky obnáší, něco jako ojeté starší auto, takže, kdybych ho měla, seděl by pěkně někde v koutku, jen dívat, nesahat prosím?

3 Janinka Janinka | E-mail | Web | 31. ledna 2013 v 12:46 | Reagovat

Tak po prvním odstavci umírám smíchy a musím to trochu rozchodit :-D.
Jehelníček? To asi bude nějaká forma voodoo, či co? :D

4 Vendy Vendy | Web | 13. února 2013 v 10:12 | Reagovat

To byl dobrý článek! Historie plyšových medvídků je zajímavá, taky jsem si říkala, kdypak se objevil první plyšák?
Kupodivu jsem jako malá žádného plyšového méďu neměla. Mívala jsem panenky...
Medvídek na fotce je pěkný. Ale ten maximedvěd je docela děsivý...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama